Skip to content

Czym jest wentylacja i jak działa?

Wentylacja to połączenie urządzeń i środków zapewniających normalną wymianę powietrza w pomieszczeniach. Na podstawie tej definicji różne typy systemów wentylacyjnych są klasyfikowane w następujący sposób: 

  • metodą ciśnienia i ruchu powietrza – naturalne i sztuczne; 
  • według oznaczenia – nawiew i wywiew; 
  • według obszaru usług – lokalne i ogólne; 

Rodzaje wentylacji w budynkach mieszkalnych nie różnią się zbytnio od tych, które są instalowane w budynkach użyteczności publicznej i przemysłowych.

Naturalna wentylacja – opiera się na najprostszej wiedzy z zakresu fizyki. Występuje naturalnie i nie wymaga specjalnego sprzętu. Na skutek różnicy temperatur powietrza i różnych ciśnień atmosferycznych następuje wymiana powietrza, co stwarza korzystny mikroklimat. Pod wpływem wiatru świeże powietrze jest wpychane do środka, a zanieczyszczone powietrze usuwane na zewnątrz. Aby zorganizować ten proces, tworzy się kanały powietrzne. Struktury te są zawsze przewidywane w projektach i tworzone podczas budowy budynków. Należy również pamiętać, że normalne funkcjonowanie naturalnej wentylacji zależy bezpośrednio od warunków atmosferycznych i materiałów budowlanych. Ściany budynku ceglanego lub drewnianego znacznie lepiej przepuszczają powietrze niż betonowe. Panele pokryte warstwą cementu i farby zmniejszającą przepuszczalność powietrza.

Na terenie Szczecina i okolic tworzeniem i instalacją niezawodnych systemów wentylacji specjalizuje się firma Electro Clim – https://electro-clim.com.pl/wentylacja

Głosuj!
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz