Skip to content

Fotowoltaika – ile wytrzyma typowa instalacja?

Nie da się ukryć, że fotowoltaika wykorzystywana 20-30 lat temu nie była specjalnym cudem techniki. Korzystające z niej osoby musiały się zadowalać głównie przyjemnością płynącą z ekologicznego aspektu tego sprzętu, gdyż rachunek ekonomiczny wychodził zazwyczaj na zero. Dzisiaj wygląda to już zupełnie inaczej.

25 lat bez żadnych problemów

Panele fotowoltaiczne zakładane dzisiaj powinny pracować przez okres około 25-30 lat, jeśli to tylko urządzenia dobrego producenta. Co bardzo istotne, ten okres wcale nie jest maksymalnym możliwym czasem pracy paneli. Jest to czas, w którym panele będą zachowywały co najmniej 80% swojej sprawności energetycznej. Sprawność energetyczna paneli spada powoli z każdym rokiem, ale obecnie ta wartość jest już poniżej 1% rocznie. Jeśli uznamy, że wystarczy nam sprawność na poziomie 75% czy nawet 70%, możemy korzystać z paneli przez znacznie dłuższy okres czasu.

W ofercie usług firmy budowlanej Putmajster jest montaż paneli fotowoltaicznych. Jej pracownicy zainstalują panele na każdym rodzaju budynku na terenie Poznania i okolic.

Głosuj!
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz