Skip to content

Opera: popularny gatunek muzyczny

Wokalne popisy solistów to cecha charakterystyczna klasycznego widowiska muzycznego jakim jest opera. Opera jest widowiskiem muzycznym, którego historia liczy już ponad 4 stulecia. Narodziła się bowiem we Włoszech na przełomie XVI i XVII wieku. Współcześni kompozytorzy operowi tworzą dzieła, które trochę odbiegają od pierwszych oper. Są bardzo żarliwe i pełne dramatyzmu. Rewolucji w sztuce operowej dokonał żyjący w latach 1813-1883 niemiecki kompozytor Richard Wagner.

W historii polskiej opery również można wymienić wielu kompozytorów, których sława przekroczyła granice Polski. Jednym ze słynnych, współcześnie tworzących wielkie dzieła operowe był zmarły przed kilkoma miesiącami Krzysztof Penderecki. Stosowanie bardzo surowych elementów akustycznych był jedną z cech charakteryzujących stworzone przez niego opery. Krzysztof Penderecki skomponował między innymi opery „Raj utracony” i „Diabły z Loudun”.

Opera Poznań (inna nazwa Teatru Wielkiego im. Moniuszki) od początku swego istnienia wystawia dzieła operowe wielkich i znanych kompozytorów, a także operetki i inne widowiska kulturowe – https://opera.poznan.pl/

Głosuj!
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz