Skip to content

Teatry niejedno dziś mają oblicze

Współcześnie repertuar teatru pozwala nam wybrać sztukę dopasowaną do naszych oczekiwań pod kątem tematycznym ale też utrzymaną w pewnej konwencji. Teatr bowiem ewoluuje i w ramach tej formy ekspresji możemy wybrać różne formuły przedstawienia.

Na przykład teatr autora zakłada przynależność do jednego dyrektora artystycznego, którego idee przekazuje publiczności. Z kolei spektakl dramatyczny oparty jest na dziele literackim. Dramat obejmuje nie tylko wyrażanie myśli i emocji za pomocą słów i mimiki, ale może również obejmować piosenki i tańce. Podobnie dzieje się w teatrze komediowym. W takich teatrach lwią część repertuaru zajmują komedie, zarówno oparte na klasycznych dziełach literackich, jak i sztukach współczesnych. Dla najmłodszych przeznaczone są przedstawienia kukiełkowe. Na scenie nie ma aktorów, ale są lalki i ci, którzy je kontrolują. Są też występy mieszane, w których postacie grane przez ludzi wchodzą w interakcję z lalkami.

Teatr Wielki im. Moniuszki z Poznania jest teatrem operowym, który wystawia przede wszystkim opery i operetki, ale w jego repertuarze znajdują się również przedstawienia teatralne koncerty i balet – https://opera.poznan.pl/pl/repertuar

Głosuj!
[Wszystkie: 1 Średnia: 5]

Napisz pierwszy komentarz

Dodaj komentarz